29 Mart 2024, 07:56:01

Gönderen Konu: [ÇÖZÃœLDÃœ] 1999 Honda Civic immobilizer sorunu  (Okunma sayısı 33731 defa)

Nazmi

• Yeni Ãœye
  • *
  • Total likes: 0
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
Herkese Merhaba,
Aranıza yeni katıldım. 1999 model Civic arabam var. Yakalaşık bir senedir kullanıyorum. Aldığımda sahibi tüm bakımları yaptırmış şu ana kadar benzin haricinde bir masrafı olmadı. Civic kullanan arkadaşlardan yardım istiyorum. Şu sıralar immobilizer ile başım dertte. Araç ilk çalıştığında herşey normal. Arabayı ne zaman durdurursam sorun başlıyor. Arabayı tekrar çalıştırdığımda araba çalışıyor ve hemen duruyor akabinde immobilizer ışığı yanıp sönmeye başlıyor. Kontağı kapatıp tekrar deniyorum araç çalışıyor ve yine duruyor. Araç durduğunda hiç bir gösterge ışığı yanmıyor sadece immobilizer ışığı yanıp sönüyor. Bazende araç yolda giderken stop ediyor, Yine hiç bir gösterge ışığı yanmıyor kontağı kapatıp açtığımda marşa bile basmadan normal devam ediyor. İki haftaya kadar arabayı servise götürme şansım yok. Araba garajda kuzu gibi yatıyor. Bu konu ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2015, 11:41:14 Gönderen: Salih TEMEL »

Salih TEMEL

• Kulağımız Hep O seste, Gözümüz Hep Onda
  • Administrator
  • *
  • Total likes: 98
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
  • VTEC'siz Hayat Olmaz:)))
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
Ynt: 1999 Honda Civic immobilizer sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2015, 09:52:12 »
öncelikle hoşgeldiniz
Geçmiş olsun
benim aklıma ilk akü ile ilgisi bir sıkıntı gibi geldi
akü ne zaman değişti kontrol ettirdiniz mi
anahtarın çip kısmı zarar görmüş olabilir
tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır
yok öyle  biÅŸi

Nazmi

• Yeni Ãœye
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2015, 14:09:26 »
Akü üzerinde geldi sorunsuz çalışıyor. Fakat iki defa parkların açık unutulmasından dolayı akü sıfırladı. Gösterge ışıkları dahi yanmıyordu. takviye ile çalıştırdık. Sorun araba ısındıktan sonra oluyor. Bu bahsettiğiniz kart arabanın neresindedir? Biraz elektronik bilgim var baköak isterim.

Salih TEMEL

• Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2015, 23:01:20 »

aşağıdaki yazıdan bir yola çıkılarak fikir yürütülebilir
ben yine akünün boşalmasının beyinde oluşturduğu bir hata olduğunu düşünüyorum anahtarın içi açılabilir mi sizin bilmiyorum
anahtarı taktığıız yerde immoblizer alıcısı olur anahtarda da verici yaklaşınca anahtar algılanır ve araç çalışır
çoÄŸu araçta sadece marÅŸ döner ben denemiÅŸtim bir anahtar çektirdim marÅŸ bastım çalışmadı araç 

Bir kaç konu öncesinde immobilizer iptali adı altında bilgiler vermiÅŸtik internet aleminde özellikle son yıllarda yaygınlaÅŸan forum sitelerinde gerek aktif üyeler gerekse adminler malesef tam anlamıyla bilmedikleri bir konu üzerinde tartışıp düşüncelerini dile getiriyorlar. Biz hep diyoruz ki immobilizer bir soyut olgudur elle tutulur gözle görülür bir parça veya mekanizma deÄŸildir.  Araba çalışmadığında, arıza lambası yandığında ekranda kilit ve key logosu çıktığında akla ilk gelen konuimmobilizer tamiri oluyor kusura bakmayın biraz abes olacak ama çaresizlikten bir tamirciye rastladığınızdada malesef iptal gerçekleÅŸiyor.
Elinizdeki oto anahtarı çamaşır makinasında yıkandıysa, fırında pişip kek gibi kavrulduysa hatta balkondan aşağı şu arabayı farklı bir yere çek diye atıldıysa geçmiş olsun buda bir arızadır fakat burada otomobilde bir sıkıntı olmadığından eminsiniz dolayısıyla teşhis koyulduğundan tedavi gayet rahat olabilmekte. Şimdi gelelim asıl sorumuza ” immobilizer arızası nasıl anlaşılır ve hangi şartlarda meydana gelir ” bu en önemli ve can alıcı sorudur ki bakalım bu güne kadar nelerle karşılaşmışız.
Bundan yaklaşık bir sene önceydi Kırklareli`n bir Volkswagen Bora otomobil pastahanenin önünde kalıyor aracını uzaktan kumanda ile kilitleyen sürücü geri döndüğünde aracını çalıştıramıyor. En bilindik yöntem “vurdurma” hemen çevreden gelip ” bir el atında çalıştıralım şunu” modudur hemen herkeste bulunur. 3 gün boyunca mazot mompasından, aküye, takviyeden, vurdurmaya tüm işlemleri yaptıktan sonra konu bize lanse edildi hemen sorduk ” ekranda kilit işareti var mı ” evet işte bu bir ” immobilizer arızası ” buna başka verilecek somut bir örneğim malesef yok.
Ãœzülerek söylüyorum ki elektroink otomobillerde bu oluyor akü deÄŸiÅŸikliklerinde, vurdurma iÅŸlemlerinde hiç alakasız ÅŸekilde araç sürücü tarafından ” drank ”  diye stop ettirildiÄŸinde araba kendini kilitleyip beynine reset atıyor dolasıylada çalışmıyor. Mesela Kırklareli tarafındaki Volkswagen Bora`ya gittik 5 dakikada yeni kodlama yaptık arabayı çalıştırdık. Her otomobilde bu arıza farklılık gösterir mesela renault immobilizer arızası gösterge tablosundaki kırmızı ışığın devamlı yanıp sönmesiyle anlaşılır, citroen ve peugeot modellerinde elektronik securty – volkswagen, seat, skoda ve audi modellerinde ise ” immobilizer active ” ibaresi belirmektedir.
Eğer otomobilinizin böyle arızası olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin çünkü her model için farklılık gösteren bu yazılım için size yararlı olabileceğimizi düşünmekteyiz. İmmobilizer arızası çıkarmış otomobillerin bazıları marşa basar ” gıv gıv gıv ” yapar fakat araba çalışmaz bazılarında ise marş hiç tık demez.
yok öyle  biÅŸi

Nazmi

• Yeni Ãœye
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2015, 11:46:22 »
Anahtarda sorun olduğunu sanmıyorum. Yedek anahtar ilede aynı sorunu yaşıyorum. Anahatarı taktık kontağı açtık lamba bir saniye sonra sönüyor. Herşey nomal marşa bastık araba çalışıyor ve hemen stop ediyor. Yabancı bir sitede bu arabalarda immobilizer yakıtı kesiyormuş. Araç çalıştıktan sonra durması yakıt kesildiği için. Kontağı kapa aç sistem yine normal. İmmobilizer ışığı sürekli yansa beyinde bir problem var diyelim. Ama herdefasında marş ile araba çalışıyor ve stop etmez ise çık yola canın nereye isterse oraya git.

Salih TEMEL

• Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2015, 13:19:47 »
benzin kesici sadece darbe kaza anında devreye girer
aracınızla böyle birşey yaşadınız mı yani çok çok sert bir çukur bile olabilir bu

Marea aracım varken başıma geldi bu
arbayı çalıştırdım istanbula gittim arabayı kapattım sabah çalışmıyor yolda neden stop etmedi çünkü araç lpg li idi :D
bir düğme vardı benzin kesiciymiş o atmış
elektrikçi halletti sizin ki de olabilir bu şekilde
yok öyle  biÅŸi

Nazmi

• Yeni Ãœye
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2015, 13:47:41 »
Gecen gün arabayı servise gösterdim. Kontak şalterinin değişmesi gerekiyormuş. Japonya'dan sipiriş ile geliyormuş Eski model olduğu için araca özel üretiliyormuş. 350TL Nedir kontqak şalteri. nerdedir tamir imkanı varmıdır.

Fırat YILMAZ

• AnotherLife
  • Administrator
  • *
  • Total likes: 2
  • TEÅžEKKÃœR ET 13
  • Cupra, GTI farketmez; VTEC koyar affetmez
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Ocak 2015, 13:57:15 »
araştıralım hocam inş. bu civarlarda buluruz parçayı
* uLaşıLmazı oynamıyorum, Zaten uLaşıLmazım!
visitors can't see pics , please register or login

Salih TEMEL

• Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2015, 22:11:14 »
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-honda-civic-kontak-termigi-1996-2000-125852579/detay

şu ilandaki aradığınız parça mı acaba
Geçmiş olsun sorunun tespit edilmesi iyi olmuş en azından

yok öyle  biÅŸi

Fırat YILMAZ

• AnotherLife
  • Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2015, 14:37:47 »
sanırsam ilandaki parça hocam servis 200 tl gibi işçilik alıyor yani yazık valla

Salih TEMEL

• Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2015, 22:36:40 »
Servis ucretleri 3 kati oluyor genelde
yok öyle  biÅŸi

Fırat YILMAZ

• AnotherLife
  • Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2015, 00:36:15 »
aynen hocam yazık valla ya. ayrıca bu parçayı dışarıda satan kişi kar koymadan satmaz zaten birde bu açıdan bakarsak baya baya pahalı oluyor servis

Nazmi

• Yeni Ãœye
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2015, 23:27:08 »
Evet aynı parça. geçenlerde İzmir de bir elektrikçi ile görüştüm. Arabayı getir yüzde 99 yaparız dedi. Büyüt bir ihtimal ile o arkadaşa götüreceğim.

Ayvı arızayı taşayan arkadaşlara bilgi vermek istiyorum. arıza oluştuğunda immobilizer hata veriyor sanıyordum. Fakat hata vermiyor. Kontak kapatıldığında immobilizer işığı bir müddet yandıktan sonra sönüyor. Kontak şalteri veya termiği (herkez farklı söylüyor) arıza durumunda araba sanki kontak kapatılmış konuma geliyor. Bu yüzden immobilizer de bir sorun var sanıyordum. Böyle bir durumda boşu boşuna immobilizer ile uğraşmayın

mert59

• Yeni Ãœye
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 0
  • Vutuuttuuuutuuuu
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Nisan 2015, 18:26:56 »
 Merhaba arkadaslar benzer bir sorun bendede var arabayi ilk calistirmada anahtari erken birakirsam istop ediyor bu normal bisey acele ettigimde basima geliyor. Bu olaydan sonra araba kendini kilitliyor isiklar gostergeler hepsi yaniyor fakat marsta tik ses yok yedek anahtar yaptirdim ondada ayni sekil anahtarcinin bana demesi akunun kutup baslarini sok 15 dk falan bekle beyin resetliyor calisiyor dedigi gibi yaptim oluyor ama bu son gunlerde 3 kere basima geldi yani arabayi disarda gezerken istop etmeye korkuyorum. Sizce sikinti tam olarak nedir suan sikisik oldugum icin servisede gidemedim baska bakimlarda var sadece bunun icin gitmek istemiyorum gittimi toptan baktiririm diyorum :) :yrdm

Salih TEMEL

• Administrator
  • *
  • TEÅžEKKÃœR ET 2542
    • Profili Görüntüle
    • Civic Club TR
« Yanıtla #14 : 10 Nisan 2015, 23:29:49 »
Öncelikle geçmiş olsun