ÖTV Zammı ve Etkileri

Merhaba,
Bu ara en çok konuşulan konuya bir de ben el atayım istedim.

ÖTV zammı ile üzülen ve sevinen bir kesim var. Zam geldi diye 2. el fiyatların artacağı yönünde genel bir kanı var. Ki öyle de olacak gibi. Herkes bir destan gibi ağızdan ağıza ÖTV zammıııı ÖTV zammıııııı diye dillendiriliyor.

Zamdan en çok kimler etkileniyor önce ona bakalım.

ÖTV zammı en çok 1.6 motor üstü araçlara uygulandı. Bir de 1,6 motor hacmi altından olup donanımı özellikleri nedeniyle fiyatı 40 bin TL’nin üstünde olan araçlar için artış söz konusu. O da 70 bin TL matrahını geçmeyen bir araç için %50 olarak uygulanacak. 70 bin TL’yi aşan araçlar için ise %75.

En çok pay 1,6 araçlar oluşturuyor. Bugün için etrafımıza 1.6 dizel Benzin birçok araç var.
Ülkeye giriş fiyatı 40 bin altında ise fiyat artışı yok. 70 bin Tlye kadar olanlarda 2-5 bin TL arasında artış var.
En çok artış 70 bin TL üstünde olanlarda 11 -13 bin TL gibi bir artış söz konusu .

1,6-2,0 arası birçok aracın fiyatı 100 bin TL nin üstünde. Bu da %110 vergi yani 23 Bin TL gibi bir artış olacak.

Bu zamdan en çok 2. el araç-alım satımı yapan insanlar kârlı çıkacaktır. Sıfır araç donanımlı üst segment almak isteyenler biraz daha cüzdanlarından para çıkacaktır. 2. El araç alacaklar biraz daha para biriktirecekler ya da fiyat artışından etkilenmeyen araçlara yönelecekler.

Salih TEMEL

About salihtemel

1986 Ordu doğumluyum. Otomobil tutkusu doğuştan desem abartmam. Otomobillerin teknik detayları daha çok ilgimi çeker. Detaylı araç bakımı yapmayı seviyorum. Bildiklerimi diğer insanlarla paylaşmaya, elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.