Efsane FD6 Civic Gerçekten Efsane Mi?

Merhaba

Benim Civic’e olan hayranlığın üniversitedeyken Hybrit bir Civic almıştı Yurt Müdürü.

Yurdun önünde Civic’i gördüm dedim bu artık son nokta araba her yönüyle hem farklı hem  de çekici bir araçtı. Sonra caddede Mugen Style Body kit eklenmiş Civic görünce dedim ilerde alacam bundan bi tane veee nasip oldu 2010 Model Füme Bir Civic.

FD6 Kasa hala ve hala gözüme en şık gelen Civic kasası. Birçok kişi desonraki FB7 kasayı pek beğenmedi arka tasarım özellikle.

 

Tasarım açısından insanı doyuran bir modeldi FD6. Şu an 2. el piyasası neredeyse yeni kasasıyla aynı fiyata. İnsanlar bu kasayı çok sevdi çok beğendi. Benim aldığım zamanda yeni kasa ile arasında çok fazla fark yoktu fiyat olarak.

Ben Efsaneyi övmekten öte birçok yönüyle eleştiririm. En başta süspansiyon. Aracı sanki üstümde taşıyor gibiydim. Her çukurda bam güm ederdi. Süspansiyonun diğer bir kötü yönü arkaya 2 yolcu bindiğinde bagajda da bir kaç bir şey varsa arka yere inerdi ön havada. Arkaya yolcu bindiğinde çok daha fazla ses gelmekteydi.

Diğer eleştireceğim nokta donanım. Araç yılına göre donanımı az olsan bir model. Diğer segmentindeki araçlara kıyasla Civic daha az donanıma sahip. Aracımda sunroof VSA dijital klima orjinal xenon far yıkama gibi özellikle vardı ama. Önceki aracım  2006 b segmenti bir araç  olmasına rağmen çift yönlü klima detaylı yol bilgisayarı vb birçok özelliği vardı. Civic’in yol bilgisayarı oldukça yetersizdi.

 

Ben bir de boyasını  sevmezdim. Diyeceksiniz boya ne alaka. Araç yıkamayı detaylı temizlik pasta cila vs kendim yapmayı severim. Ancak Civic yıkadıktan sonra silerken bile sanki boya çıkacakmış hissi uyanırdı. Çok ince bir boyası mevcuttu aracın. Japonların çevreye duyarlılığından kaynaklı kimyasal çok fazla kullanmadıklarını okumuştum bir zamanlar. Ne derece doğru bilmiyorum.

Diğer bir konuda bagaj ve benzin kapağının zeminde bulunan iki kol ile açılmasıydı. Çokğu zaman tozlu ve kirli olurdu bu kol özellikle kış aylarında.   Yani yıl olmuş 2010 küsür neyse yere eğilip o bagajı açmak abes bence. Fiat Grande Punto , Ford Fiesta 2007-2009 gibi daha birçok modelde ön konsolda bulunan tuşa basarak açılıyor bagaj. Civicte böyle bir olayın olmaması da garip bir durum.

Neyse toparlayalım. Benim gözümdeki eksiklikler bunlarda amaaa Civic FD6 Efsane mi? BENCE EFSANE.

Şekil olarak sürüş karakteri olarak vs. olsun araç ben burdayım diyordu. Uzun yola giderken otobanda koltuğun yere yakın olması sürüş pozisyonunun aşağı çekilmesi süper bir olay.

Birçok yönüyle eksikleri olmasına rağmen zamanının ötesinde bir tasarıma sahip FD6 Civic. Yolda Civic görürsem hala dönüp bakarım. Yıllar geçse de eskimeyecek olan bir yüze sahip.

Neyse şimdi de benim kendi aracım olan bir zamanlar Civic ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.

Salih TEMEL.

 

FD6 Civic
FD6 Civic

 

 

 

 

 

About salihtemel

1986 Ordu doğumluyum. Otomobil tutkusu doğuştan desem abartmam. Otomobillerin teknik detayları daha çok ilgimi çeker. Detaylı araç bakımı yapmayı seviyorum. Bildiklerimi diğer insanlarla paylaşmaya, elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.